JAK NA TO: PÉČE O VÁNOČNÍ STROMEK V KVĚTINÁČI
Na pokojové podmínky je nutno stromeček postupně přivykat. Nejprve jej umístěte do místnosti, kde je světlo a chladno, například na schodiště nebo do zimní zahrady. Do pokoje jej přeneste až těsně před svátky, doporučujeme 1 - 7 dní před Štědrým dnem. Umístěte jej co možná nejdále od radiátorů či krbu. Čím kratší doba se bude nacházet v přetopené místnosti, tím je větší pravděpodobnost, že to přežije, proto není vhodné jej ponechávat v interiéru více než 20 dní, ale vše závisí na interiérové teplotě. Stromečky potřebují především přiměřenou zálivku. Půda v nádobě má být neustále vlhká, ale ne promočená. Určitě nezaškodí ani zvýšení vzdušné vlhkosti, které dosáhnete i občasným rosením stromku vodou.
Pokud při dotyku opadává velké množství jehličí, je nejvyšší čas strom přesunout do exteriéru. Po svátcích je třeba jej postupně přivykat na venkovní teplotní podmínky a v následující sezóně jej zasadit na zahrádku nebo si jej můžeme ponechat jako ozdobu balkonu či terasy. Pokud je totiž stromek v teplotních podmínkách kolem 24 – 26 °C delší dobu, začne se chovat jako na jaře, tedy začne vytvářet nové přírůstky, a když ho vyložíme zpátky ven, kde je teplota kolem nuly nebo pod nulou, všechna nová nevyzrálá pletiva zamrznou , proto dbáme na to, aby strom v interiéru nezačal rašit. Chcete-li jej použít jako vánoční stromek ještě i příští rok, najděte mu vhodné místo na balkoně, terase či zahradě. Mějte na paměti, že v nádobách bude vyžadovat mnohem větší péči, než když jej zasadíte na zahrádku.
S výsadbou však dlouho neotálejte, nejvhodnější je hned z jara, kdy jsou ještě rostliny ve vegetačním klidu. Pokud máte spíše vápenitou půdu, do výsadbové jámy nasypte kyselou rašelinu, dobře ji promíchejte se zahradní zeminou nebo použijte substrát určený k výsadbě okrasných dřevin. Stromeček opatrně vyjměte z nádoby, postavte jej do jámy a napusťte jámu plnou vody. Když voda vsákne, kořenový bal je třeba obsypat zeminou a pořádně přitlačit. Stromeček po výsadbě nezapomeňte zalévat, jehličnany „dýchají“ iv zimě, čili potřebují stálý přísun vody. A to hlavně, když je slunečné a mrazivé počasí. Na jaře, kdy se počasí oteplí, doporučuji pohnojit ho speciálním hnojivem na jehličnany, nejlépe vodorozpustným ve formě zálivky.