Hořčice 300g
Hořčici lze použít na zelené hnojení jako meziplodinu s výsevem po sklizni a následným zaoráním na podzim nebo jako protierozní plodinu, pokud je vyseta v říjnu až listopadu.
Hořčici lze použít na zelené hnojení jako meziplodinu s výsevem po sklizni a následným zaoráním na podzim nebo jako protierozní plodinu, pokud je vyseta v říjnu až listopadu. Klíčí při teplotě 1-2 °C. Po zimě odumírá. Jako meziplodina je zdrojem organické hmoty. Kromě tradiční dodávky biomasy pro život v půdě a ochrany půdního povrchu před erozí nebo vysycháním mají hořčice určené na zelené hnojení ještě jednu zvláštnost. Všechny části hořčice bílé obsahují glukosinoláty, které mají při rozkladu v půdě insekticidní, fungicidní a nematocidní účinky. To znamená, že hořčice kromě toho, že zlepšuje strukturu půdy prokořeněním, potlačuje také škůdce a plísně. To přináší četné výhody pro následnou úrodu. I proto je hořčice bílá obzvláště důležitá v systémech ekologického zemědělství, kde se často používá jako krycí plodina v trvalých výsadbách, jako jsou sady a vinice.
Přínosy:
- Kromě osiva vytváří také velké množství nadzemní hmoty, která poskytne dostatek biomasy pro zelené hnojení. Kromě toho má vynikající půdní sanační účinky.
- Je medonosnou rostlinou, její voňavé žluté květy jsou oblíbeným cílem včel a dalších opylovačů. Z jednoho hektaru hořčice lze získat až 40 kg medu.
- Semena poskytují krmivo do krmných směsí pro hospodářská zvířata,
- Insekticidní, fungicidní a nematocidní účinky- - kromě toho, že hořčice zlepšuje strukturu půdy prokořeněním, potlačuje škůdce a plísně.
- Je odolná vůči chladu a vysokým teplotám.
- Velmi rychle roste.
- Příznivá cena.
Semena:
- Vzorka 1,6 kg/100 m2. Pro míchání 0,8 kg hořčice + červená řepa) 1 kg/100 m2.
- Pro výrobu osiva vyséváme hořčici koncem března až začátkem dubna.
- Pro zelené hnojení se vysévá v srpnu až září, co nejdříve po sklizni hlavní plodiny. Obvykle se vysévá přímo při zpracování strniště (podmítce) po sklizni obilovin a poté se posečená sláma zaorá do půdy spolu s vytvořenou zelenou hmotou. Důležité je rovnoměrné rozložení srážek v období vzcházení a kypření. Zaorává se na začátku kvetení, když rostlina doroste do výšky 50-60 cm.
- Jako protierozní plodina se vysévá v říjnu až listopadu.
Vyžaduje půdy s neutrální pH reakcí a vysokým obsahem živin, zejména dusíku. Nejlépe se jí daří na relativně těžkých písčitohlinitých propustných půdách. Je odolná vůči chladu i vysokým teplotám, které však mohou nepříznivě ovlivnit výnos i kvalitu osiva. Nejvhodnějšími předplodinami pro hořčici jsou okopaniny, luskoviny nebo i obiloviny. Nedoporučuje se však pěstovat ji po slunečnici, sóji nebo jiných kapustovitých plodinách. Neměla by se pěstovat samostatně na stejném stanovišti po dobu nejméně pěti let.
Petronela Martinková
Poradce při nákupu
Po - Pa 9:30 - 16:00