Trvalkové záhony
Záhony plné barevných květin mohou být ozdobou zahrady. Naplánujte správné barevné kombinace, aby co nejvíce vynikly.
Zběhovec plíživý
Zběhovec je velmi nenáročná trvalka, kterou lze s úspěchem vysadit na stinná místa skalek, jako náhradu trávníku, nebo jako výplň chodníků.
Růže a levandule
Kamarádství růže a levandule nic nezkazí.
Veselý záhon
Tato trvalková kombinace poskytuje radost z přítomnosti.
Prérie
Při takzvané prérijní výsadbě je barevná paleta velká.
Centrant
Centrant červený je tradiční trvalka s množstvím červených květů, používaná také v lidovém léčitelství, vhodná k řezu. Vábí včely, motýly a má příjemné aroma.
Pouze 3x
V tomto záhonu jsou pouze tři druhy trvalek, přičemž hlavní roli má odolná Perovskia. Pokud se jeví jako slabá, méně rozvětvená, můžete ji na jaře sestřihnout až na 5-10 cm. Je to vynikající trvalka, která láká do zahrady spoustu motýlů a včel.
Žebříček a šalvěj
Modrá je dobrá /a i žlutá/.
Majestát faklovky
Kniphofie, přezdívaná i kleopatrina jehla nebo mnohokvět, je vytrvalá a mrazuvzdorná rostlina, pocházející z Jižní Ameriky. V popředí záhonu je Helenium autumnale.
Bez mezeře
Trvalkový záhon, ve kterém je maximálně využit prostor .
Heuchera hrající barvami
Heuchera je v posledních letech oblíbená trvalka zejména pro pestrobarevné variace jejích dopisů. Barevné provedení nových kultivarů heuchery nezná hranice.
Vedle chodníku
Pakost oddenkatý je vytrvalá aromatická poloopadavá rostlina, dorůstající výšky 20 – 40 cm. Rozrůstá se do šířky. Dobře se kombinuje např. s Astilbou.
Hodně slunce není třeba
Když je v zahradě místo, kde nepálí slunce, tyto trvalky ho zvládnou.
Trvalková skupinka
Trsovitá gaura (Gaura lindheimeři) vytváří krásné vzdušné trsy, které jsou až do pozdního podzimu plné buď růžových, nebo bílých menších květů. Listy jsou menší, nenápadnější, na rostlině dominuje právě spousta květin. Uplatní se v moderní zahradě, ideálně více rostlin ve skupině a ve střední části záhonu. Výborně se kombinuje s okrasnými trávami a jinými v létě kvetoucími trvalkami.
Kvetoucí louka
V každé zahradě může být malá nebo větší květinová louka. Nejen pro radost hmyzu, který si má kde obstarat nektar, ale také pro radost svou. Můžete vytvořit v trávníku úzký pás louky, čímž vznikne zajímavý „záhon“ nebo kousek květinového místa založit i v rohu zahrady či v předzahrádce.
Modrá krása
Kombinace hortenzie kalinolisté a trav vytváří vyplněnou plochu, která je doplněna ostatními trvalkami.
Kontrast barev
Tyto stálezelené porosty rychle vyplní prostor mezi kameny a snášejí sucho.
Svatá trojice
Šalvěj, Kocourník a Kavyl je trio trvalek, které jsou dlouhodobě populární v rámci jejich kombinování. K této trojici je možné zkombinovat cokoli neutrální jako například zimostráz, kontryhel či hosty a úspěch je zaručen. Výhodou takové kombinace trvalek je, že kvete téměř celý rok.
Záplava barev
Nádherná záplava barev. Při tvorbě podobné výsadby je třeba cibulky optimálně nahustit. Při řídké výsadbě by výsledný efekt mohl ztratit kouzlo hustého barevného porostu.
Kouzlo jara
Není lepší nápad než si jarní cibuloviny vysadit do květináčů před dveře a po odkvětu je přesadit do volné půdy, kde nám budou dělat radost i v dalších letech.
Romantický vstup
Celá kompozice tvoří velmi romantický efekt. Je však třeba podotknout, že velkou roli této výsadby hraje také venkovské oplocení, které je velmi dominantní.
Trvalková klasika
Kombinace zvolených trvalek je poměrně častá a zároveň nadčasová.
Letní sluníčka
Touto kombinací nikdy nic nezkazíme. Střídání této kombinace na libovolný počet metrů nám zaručí pěkný trvalkový záhon, který neomrzí.
Letní povzbuzení
Použitím studených odstínů modré, bordó, fialové nebo zelené vytvoříte v zahradě uklidňující atmosféru.
Anglický venkov
Harmonickú kompozici pozdního leta vytvoríte žltou, oranžovou či červenou barvou.